Będą ułatwienia dla firm w 2018 roku

W województwie lubelskim odbyło się spotkanie między wicepremierem Mateuszem Morawieckim a lokalnymi właścicielami firm. Wicepremier podsumował kluczowe udogodnienia wdrożone w roku bieżącym, zapowiedział również planowany na 2018 rok następny pakiet zmian dla przedsiębiorców.

Wraz z wiceministrem rozwoju Mariuszem Haładyjem zastępca premiera wypunktował konkretne przepisy, które zostały wprowadzone z myślą o komforcie działania przedsiębiorców. Wśród ponad 100 ułatwień znalazły się między innymi:

  • prowadzenie pełniej księgowości jedynie po przekroczeniu progu 2 milionów euro rocznych dochodów
  • możliwość dokonania odpisu amortyzacyjnego jednorazowo nawet do kwoty stu tysięcy złotych
  • utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, który umożliwia przedsiębiorcy od 1 stycznia 2017 roku zweryfikowanie kontrahenta na przykład pod kątem zaległości podatkowych
  • odgórne zakazanie wielokrotnego kontrolowania tego samego przypadku
  • wprowadzenie dużo sprawniejszego niż pierwotnie postępowania uproszczonego, które umożliwia szybkie załatwianie sporów obejmujących kwoty w przedziale do 20 tysięcy złotych

Wicepremier Morawiecki w swoim przemówieniu zaznaczył, że trwają intensywne prace nad wprowadzeniem kolejnych udogodnień dla firm. Zapowiadana Konstytucja Biznesu jest już praktycznie finalizowana. Planowane zmiany w dużym stopniu dotyczyć mają firm rodzinnych a także młodych firm promujących innowacyjne pomysły.

Według informacji przekazanych na tym spotkaniu ustawa zawierająca pakiet ułatwień została już poddana konsultacjom. Według szacunków analityków przedsiębiorstwa powinny zaoszczędzić sumę prawie 4 miliardów złotych w około 10 lat.

Nowa ustawa ma wprowadzić między innymi przepisy, które :

  • zezwolą na rozliczenie nawet 5 mld złotych straty jednorazowo
  • wprowadzą ulgi na tak zwane „złe długi”
  • wyjaśnią zapisy dotyczące spółek z o.o.
  • określą firmę generującą dochód nieprzekraczający 2 mln euro rocznie jako „małego podatnika”
  • umożliwią wliczenie wynagrodzenia małżonka do kosztów uzyskania przychodu

„To dobre zmiany, ale musimy poznać ich dokładny kształt” – tłumaczy Grzegorz Olszewski, założyciel sieci partnerów leasingowych GO-leasing, ostrzegając tym samym żeby nie popadać w hura-optymizm. Praktyka pokazuje, że nie zawsze wszystkie propozycje trafiają do rzeczywistości, a dodatkowo często obserwujemy kłopoty z ich wprowadzeniem w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *