Plan Terminalu Lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach

lotnisko-szymany-mapa-qBudynek terminalu zajmuje ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych. Został zaprojektowany jako przestrzenna hala, w której wnętrze wkomponowano dwie bryły architektoniczne. Jego dach przypomina taflę jeziora, a wejścia i wyjścia nawiązują do mazurskich chałup.

lotnisko-szymany-mapa-k

lotnisko-szymany-mapa-2-k

Terminal Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury swoim wyglądem nawiązuje do mazurskiego krajobrazu. Układ dachu i elementy architektoniczne z desek imitują jeziora poprzecinane drewnianymi pomostami. Wejścia i wyjścia znajdujące się od frontu i strony przylotów zaprojektowano w formie mazurskich domów wykonanych z drewna, a klatki schodowe od południowej i północnej strony budynku obudowano naturalnym kamieniem łupanym.

Słupy stanowiące konstrukcję terminalu, na których opierają się drewniane belki i płatwie z drewna klejonego, zwieńczono zaś elementami architektonicznymi w formie korony drzewa. Budynek ma jedną kondygnację nadziemną w formie przestrzennej hali o wymiarach 150 x 41,4 m i maksymalnej wysokości 11,92 m, w której zaprojektowano dwie architektoniczne bryły. Fragment hali posiada 2 kondygnacje wydzielone ścianami nośnymi oraz stropami żelbetowymi.

Powierzchnia użytkowa terminalu wynosi 6337,81 metrów kwadratowych. Została zagospodarowana w taki sposób, by podróżni przylatujący i odlatujący byli całkowicie od siebie odseparowani. Powierzchnia terminalu – Lotnisko SzymanyW sumie podzielono ją na 8 stref. Największą z nich będzie strefa ogólna, a jedną z najmniejszych – komercyjna (przeznaczono na nią zaledwie 463,39 metrów kwadratowych).        

Informacje pochodzą ze strony: Port Lotniczy Olsztyn – Mazury

lotnisko-szymany-plan-k