Zamiast wizy wniosek ESTA

Od niedawna obywatele Polski wybierając się do Stanów Zjednoczonych zamiast ubiegać się o wizę mogą składać wniosek ESTA. Zmiany te mają znacznie ułatwić podróżowanie. Aby dowiedzieć się jakie warunki trzeba spełnić i jak złożyć wniosek koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

 

Na początku składania wniosku

Przystępując do wypełniania wniosku będziemy potrzebować paszport, który jest ważny co najmniej 90 dni oraz dowód osobisty. Dodatkowe dane jakie będą nam potrzebne to adres zamieszkania, numer telefonu, e-mail a także dane osoby, z którą będzie można się skontaktować w nagłych wypadkach. Pytania na jakie z pewnością będziemy musieli odpowiedzieć to m.in. cel wyjazdu, dane pracodawcy. Wszystkie pola oznaczone jako obowiązkowe muszą zostać wypełnione. Na podany adres e-mail przyjdzie kod, który będzie trzeba wpisać w celu weryfikacji.

 

Sprawdzanie danych

Dobrze jest zawsze sprawdzić wypełniony wniosek i poprawić ewentualne błędy. W tym celu wybieramy opcję „Edytuj”, następnie „Aktualizuj”. Gdy już mamy pewność, że wszystko zostało prawidłowo uzupełnione wybieramy przycisk „ Potwierdź i kontynuuj”. Wysyłając wniosek pamiętaj o zapisaniu jego numeru, który pojawi się w systemie.

 

Jak podejrzeć status wniosku ESTA?

Po wypełnieniu wniosku i dokonaniu opłaty nie później niż w ciągu 3 dni otrzymasz informacje o jego statusie. Aby go sprawdzić przygotuj numer wniosku, wejdź na oficjalną stronę ESTA, wpisz numer i znajdź przycisk „Sprawdź istniejący wniosek” a następnie przejdź na „Sprawdź status osoby”.

Ważne: Po otrzymaniu potwierdzenia o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nie musisz pokazywać jego potwierdzenia przekraczając granicę USA. Wniosek jest w formie cyfrowej więc jest do niego stały dostęp.

 

Przerwanie wniosku ESTA

Jeśli z różnych przyczyn nie możesz w całości wypełnić formularza zawsze możesz częściowo go zapisywać, korzystając z opcji „Zapisz i wyjdź” w sektorze „Informacje o wnioskodawcy”. Pamiętaj jednak, ze najważniejsze pole, które musisz wypełnić to adres e-mail. Ważne też jest abyś zapisał numer wniosku. Zawsze możesz kontynuować wypełnianie wniosku, wybierając „Kontynuuj istniejący wniosek”.
Jeśli nie zdążyłeś zapisać numeru wniosku, możesz wybrać opcję „Nie znam numeru wniosku”. W takiej sytuacji musisz przygotować paszport i wpisać jego numer, datę wydania oraz datę ważności, obywatelstwo oraz datę urodzenia.

PAMIĘTAJ: Niedokończony wniosek przechowywany jest tylko tydzień.

 

Status wniosku

Status posiada trzy warianty. Pierwszy, gdy dokument nadal jest sprawdzany i wymaga dłuższego czasu na rozpatrzenie. Druga opcja najbardziej pożądana to przychylne rozpatrzenie wniosku i jego akceptacja. Ostatnią z opcji jest odrzucenie w wyniku nie spełnienia kryteriów Visa Waiver Program.
Ważne: o tym czy wjedziesz do USA czy nie decyduje urzędnik na granicy niezależnie czy posiadasz wizę czy pozytywną weryfikację w ESTA. W większości jednak przypadków podróżujący otrzymuje zgodę na przejście przez granicę.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *