Zakup online biletu lotniczego

Nie musisz wychodzić z domu, żeby zostać szczęśliwym posiadaczem biletu lotniczego na swoje wymarzone wakacje. Zakup biletu elektronicznego jest znacznie szybszy, wygodniejszy oraz ekonomiczny zarówno dla kupującego jak i dla linii lotniczych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej pasażerów wybiera właśnie tę formę rezerwacji i zakupu. Sprawdź jakie ułatwienia daje bilet elektroniczny.

 

Gdyby znaczna większość pasażerów decydowała się na bilet elektroniczny, pozwoliłoby to zaoszczędzić kilka kilometrów kwadratowych lasu, które przeznaczone jest do wycinki. Kolejną korzyścią przemawiającą za jego kupnem jest to, że prawie na pewno go nie zgubisz a nawet jeśli już do tego dojdzie w łatwy sposób go odzyskasz.

 

Bilet elektroniczny

Elektroniczny bilet lotniczy inaczej e-ticket lub e-bilet to nic innego jak internetowy zapis w systemie rezerwacji przewoźnika. Zapis ten zawiera m.in. dane o podróży oraz osobie rezerwując bilet, jak i formie płatności. Jest głównym dokumentem wymaganym przy odprawie. Gdy zostanie dokonana rezerwacja, pasażer na swoją skrzynkę mailową otrzymuje numer rezerwacji lub numer biletu.

 

Zakup biletu i co dalej

Jeśli otrzymaliśmy już bilet elektroniczny na swoją skrzynkę mailową, dobrze byłoby go wydrukować lub spisać numer rezerwacji/biletu.
Kiedy będziemy się odprawiać pracownik lotniska po numerach w łatwy sposób odnajdzie Cię w systemie. Niektórym przewoźnikom wystarczy dowód tożsamości, jednak dla bezpieczeństwa lepiej mieć przy sobie numer rezerwacji lub biletu. Jeśli jednak należysz do osób, które lubią mieć stu procentową pewność, wydrukuj wcześniej bilet. Jeśli będziesz miał wydrukowany bilet, niestraszna Ci będzie awaria systemu, która co prawda zdarza się rzadko ale jednak. Spokojnie, jeśli tego nie zrobiłeś to w razie awarii i tak wszystkie dane są wcześniej zapisywane jednak w takiej sytuacji weryfikacja może trochę potrwać.

 

Wydruk e-biletu na lotnisku

Jeśli nie zdążyłeś wydrukować biletu wcześniej, to spokojnie możesz to zrobić na lotnisku. Podczas odprawy biletowej poproś o wydruk lub zgłoś się do biura biletowego danej linii lotniczej. Innym sposobem jest też skorzystanie z aplikacji danego przewoźnika, co sprawia, że nie musisz drukować dokumentu a wszystkie niezbędne informacje będziesz miał na swoim telefonie. Jeśli wcześniej udało Ci się odprawić poprzez aplikację to zalecane jest aby kartę pokładową zapisać w trybie offline na telefonie, gdyż nie zawsze odprawa online jest dostępna na każdym lotnisku.

 

Zgubiłeś bilet

Jeśli zgubiłeś bilet, nie martw się. Twój bilet nadal znajduje się w systemie przewoźnika i w razie potrzeby możesz go wydrukować jeszcze raz. Jeśli jednak na lotnisku miałbyś problem z logowaniem się do swojego panelu, zawsze możesz okazać swój dowód tożsamości, podać imię i nazwisko, aby osoba obsługująca mogła znaleźć Cię w systemie. Na pewno dużym ułatwieniem, które znacznie przyspieszy czas poszukiwań rezerwacji będzie podanie kodu rezerwacji lub numeru biletu (jeśli pamiętałeś o jego zapisaniu).

 

Odprawa z biletem elektronicznym

Z wydrukowanym biletem elektronicznym udajesz się do stanowiska odprawy. Następnie poprzez okazanie dokumentu dowodu lub paszportu (w zależności, który był wpisany podczas rezerwacji) potwierdzasz swoją tożsamość. Dzięki weryfikacji nikt inny nie posłuży się Twoim biletem.
Musisz pamiętać jednak o tym, że odpowiedzialność za prawidłowe wypełnienie danych na bilecie spoczywa na Tobie. Jeśli popełniłeś nawet niewielki błąd, musisz fakt ten od razu zgłosić przewoźnikowi.

 

Zakup biletu elektronicznego

Sposób opłaty za bilet lotniczy określa dana linia lotnicza. Do najczęstszych form należy karta kredytowa. Jeśli dokonamy płatności od razu przy rezerwacji to mamy gwarancję, że oferta i cena biletu nie ulegnie zmianie.

Część linii lotniczych honoruje niektóre karty debetowe (z wypukłym numerem) oraz płatności z góry tzw. punktami lojalnościowymi. Warto więc przestudiować stronę internetową przewoźnika, który Cię interesuje, aby poznać wszystkie opcje, szczegóły a także ewentualne dodatkowe opłaty za obsługę niektórych kart.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *