Wyjazd bez wizy do USA

Wyjazd do USA nigdy nie był tak prosty jak dziś. Zniesienie wiz na rzecz dokonywania autoryzacji w systemie ESTA ma ułatwić Polakom wyjazd do wyczekiwanych od dawna miejsc i atrakcji za oceanem. Jakich formalności trzeba dokonać i o jakich warunkach mowa dowiecie się w poniższym artykule.

 

Od listopada 2019 Polska została włączona do Visa Waiver Program. Oznacza to, że obywatele Polski mogą podróżować już bez wiz, jednak muszą spełnić odpowiednie warunki.

 

Kto może jechać bez wiz

Aby podróżować do Stanów bez wiz trzeba przede wszystkim być obywatelem państwa, które należy do programu Visa Waiver a wizyta nie powinna trwać dłużej niż 90 dni. Wyjazd powinien mieć charakter biznesowy lub turystyczny. Jeśli Twoja wiza jest jeszcze ważna, możesz podróżować bez autoryzacji w systemie ESTA oraz wypełniania dodatkowych formalności.

 

Podróż bez wizy

Jeśli spełniasz powyższe wymogi możesz przystąpić do autoryzacji w systemie ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży). Dzięki systemowi następuje weryfikacja czy jesteś objęty programem Visa Waiver Program i czy nie jesteś potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa obywateli USA. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji w której wymagana jest wiza, uzyskanie pozytywnej weryfikacji w systemie nie zwalnia z obowiązku jej wyrobienia.

 

Wniosek ESTA

Wniosek ESTA najlepiej złożyć, gdy dokonujesz rezerwacji wyjazdu. Jednak nie później niż 72 godziny przed boardingiem na lotnisku.
Zaakceptowany wniosek w ESTA ważny jest 24 miesiące lub do momentu ważności paszportu (jeśli jego data ważności jest krótsza niż 2 lata).
Po zatwierdzeniu autoryzacji możemy podróżować do USA bez wizy wiele razy, jednak nie możemy przekroczyć dozwolonego limitu czasowego czyli 90 dni. Pomiędzy poszczególnymi przyjazdami należy  zachować odpowiednią przerwę.
Pamiętaj, że jeśli Twoje pozwolenie ESTA skończy się w trakcie podróży nie będzie stanowiło to problemu jeśli wracasz.

WAŻNE: Jeśli zmieniasz nazwisko, twój paszport traci ważność, zmieniasz płeć, obywatelstwo lub pojawiła się nowa sytuacja np. wyrok sądu orzekający o Twojej winie w przestępstwie musisz ubiegać się o nowy wniosek w ESTA.

 

Ile kosztują formalności bez wizy do USA?

Obecnie formalności bez wizy kosztują następująco : 4 dolary rozpatrzenie wniosku, a 10 dolarów wynosi opłata za zezwolenie co daje razem 14 USD. Jeśli wniosek został zweryfikowany negatywnie, zapłacisz tylko za rozpatrzenie wniosku.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *