Woliera dla ptaków – kompendium wiedzy

Chcąc pójść o krok dalej w wyborze zwierzęcia domowego bardzo często sięgamy po gatunki egzotyczne. Oczywiście by je posiadać trzeba mieć nierzadko specjalne pozwolenie, zwłaszcza gdy mamy zamiar samodzielnie przewieźć je z kraju – zakątka świat – z którego pochodzą. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku ptaków egzotycznych. Ich walory ozdobne kuszą niejednego człowieka, który chciałby jednocześnie móc na własne oczy podziwiać sprowadzony i nabyty okaz, a z drugiej zaspokoić swoją potrzebę posiadania w domu egzotycznego gatunku.

Bezpieczeństwo jest w takim przypadku niezwykle istotne. Ozdobne ptaki egzotyczne – choć nie tylko – to gatunki średniej wielkości, nierzadko przyzwyczajone do życia na wolności (a już na pewno do swobody). Nie możemy zamknąć ich zatem w zwykłej klatce – o wiele lepszym pomysłem jest zakup lub samodzielna budowa woliery.

Woliera – co to takiego?

Chcąc zrozumieć czym jest woliera warto uświadomić sobie wcześniej, iż istnieją jej dwie odmiany. Najpopularniejsza w Polsce jest chyba woliera pokojowa, gdyż warunki atmosferyczne panujące na obszarze naszego kraju czynią z woliery zewnętrznej niezwykle mało przydatne rozwiązanie. Czym jednak jest woliera? By zapewnić nabytemu gatunkowi ptaka ozdobnego ochronę przed drapieżnikami oraz aby stworzyć mu odpowiednie warunki do życia i rozwoju, powinniśmy poszukiwać rozwiązania, które gwarantowało by jak największą swobodę. Na co dzień chodzi tu zarówno o rozrywkę dla danego ptaka oraz jak największą przestrzeń do latania. Woliera – odpowiednio dobrana – ma właśnie taki cel. To duża klatka, w której posiadany przez człowieka ptak może swobodnie polatać, nie narażając się jednocześnie na uszkodzenie skrzydeł czy inne urazy. Budowa jest tu więc szczególnie ważna, byśmy nie tylko mogli swobodnie podziwiać posiadany gatunek, ale także ze względu na odpowiedzialne podejście do jego warunków utrzymania.

Dobra woliera, czyli jaka?

By uznać, że woliera, którą zakupiliśmy, jest odpowiednia dla posiadanego gatunku ptaka, trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Jeśli na każde z nich możemy obiektywnie powiedzieć TAK, to inwestycja da nam wiele satysfakcji. Najistotniejsze jest tu zatem zastanowienie się i uczciwa ocena informacji zwrotnych dotyczących następujących pytań:
– czy woliera jest wystarczająco duża, by ptak mógł w niej latać?
– czy woliera została wykonana starannie, a w środku nie ma żadnych elementów mogących nadszarpnąć zdrowie naszego ozdobnego ptaka?
– czy sposób dostania się do wnętrza woliery jest wygodny (np. czy ma zarówno drzwiczki z przodu jak i otwierana jest od góry?
– jak wiele zabawek i drążków mieści woliera bez konieczności zbytniego ograniczenia przestrzeni dla ptaka, który ma się w niej znaleźć?
– czy woliera wykonana jest z materiałów bezpiecznych dla ptaka, w razie gdyby zdecydował się on dziobać jej konstrukcję?

Woliera – przykładowe wyposażenie

Woliera to rodzaj klatki dla ptaków, dzięki której dany gatunek zyskuje jednak o wiele większą swobodę. Oczywiście są ludzie, którzy jako warunki do życia oferują tymże zwierzętom latającym całe swoje mieszkanie, ale ze względu na bezpieczeństwo warto najpierw stworzyć ku temu odpowiednie warunki – więź, która uwarunkuje zwierzę w taki sposób, że nie będzie próbowało uciekać oraz nie będzie zainteresowane przegryzaniem kabli lub niszczeniem wyposażenia. By ptak czuł się w klatce dobrze warto mu więc zapewnić kilka elementów:
– drążki do huśtania i siedzenia,
– poidełko oraz pojemnik z dozownikiem karmy,
– lusterko.
Z perspektywy posiadacza woliery istotne mogą być również takie elementy jak kółka, które pozwolą na swobodne przemieszczanie klatki, czy też wysuwana podstawa ułatwiająca sprzątanie klatki.

Więcej porad znajdziesz na Zoologiczny.Sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *