Urok górskich szlaków i świadectwa burzliwej historii, czyli najciekawsze miejsca w Bieszczadach

O ile Tatry to niewątpliwie najbardziej znane polskie góry, to nie brakuje osób, które twierdzą, że ustępują urodą Bieszczadom. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Bieszczady są rejonem, w którym nie brakuje przepięknej natury, jak również i interesującej, historycznej architektury. Warto zatem wymienić kilka najpiękniejszych i najciekawszych miejsc znajdujących się w tym rejonie.

Dla miłośników górskich szlaków

Jeśli chodzi o przepiękne górskie szlaki w Bieszczadach, najwięcej do zaoferowania ma prawdziwy symbol tych gór, jakim jest Połonina Wetlińska. Mamy tutaj dostęp do ogromnej ilości interesujących szlaków, które są bardzo różnorodne pod względem poziomu trudności, dlatego coś dla siebie znajdą tutaj zarówno turyści chcący zaznać typowego górskiego relaksu, jak i osoby pragnące ambitnych wyzwań. Połonina Wetlińska zachwyca także jako rewelacyjny punkt widokowy, z którego można oglądać chociażby Gniazdo Tarnicy czy ukraińską część Bieszczadów. Dlatego też miłośnicy Bieszczad chętnie odwiedzają Połoninę Wetlińską wielokrotnie, za każdym razem poznając ją z zupełnie innej strony.

Jeżeli zależy nam na odwiedzeniu przepięknego górskiego szlaku bez konieczności przeciskania się przez tłumy, warto odwiedzić stosunkowo rzadko uczęszczany, a zarazem naprawdę urzekający urodą szlak, jakim jest Bukowe Berdo. Jest ono częścią tak zwanego Gniazda Tarnicy i można stamtąd wybrać się na szczyt Bieszczadów. Zaletą szlaku są nie tylko piękne widoki (między innymi na szczyt Tarnicy czy masyw Połoniny Caryńskiej), ale i idealnie wyważony poziom trudności. Jest to bowiem szlak bardzo satysfakcjonujący, a zarazem nie należący do najbardziej mozolnych, dlatego powinien przypaść do gustu osobom o różnych poziomach kondycji fizycznej.

Świat, którego już nie ma

Miejscem, które idealnie pokazuje dwoiste oblicze Bieszczad jako rejonu urzekającego urodą natury, a zarazem pełnego miejsc, na których swoje piętno odcisnęła jego burzliwa historia jest Cerkiew w Smolniku. Jest to cerkiew niezwykle urokliwie położona – znajduje się na wzgórzu górującym nad okolicznymi dolinami, z którego można obserwować prawdziwie zachwycające widoki – i jest przepięknym przykładem osiemnastowiecznej prawosławnej architektury sakralnej. Otoczona jest kilkoma imponującymi, starymi drzewami, sprawiając wrażenie miejsca, w którym zatrzymał się czas.

Warto pochylić się nad historią Smolnika. Znajdująca się tam cerkiew służyła niegdyś jako świątynia wiernym tamtejszym oraz mieszkającym w pobliskim Procisnym – obie wsie po drugiej wojnie światowej zostały praktycznie całkowicie wysiedlone. Samej cerkwi jednak udało się przetrwać i zostać symbolem tego, co zostało utracone.

Jeśli chcemy zaznać nieco bieszczadzkiej historii, niewątpliwie wartym odwiedzenia miejscem jest także wieś Krywe. Tak jak Smolnik, Krywe jest rusińską wsią, która w drugiej połowie ubiegłego wieku uległa opustoszeniu przez wysiedlenie. Na unoszącym się tam wzgórzu Diłok znajdują się ruiny murowanej cerkwi, które jednocześnie są świadectwem bieszczadzkiej historii i po prostu niezwykle nastrojowym miejscem. W połączeniu z urodą tamtejszej natury i atrakcyjnym położeniem czynią one Krywe jednym z najbardziej klimatycznych punktów Bieszczad.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona elcap.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *