Realia gry w serialu

Chociaż granie w serialach było kiedyś w dużym stopniu uważane za mniej artystycznie rozwijające niż gra na dużym ekranie, sytuacja zdążyła mocno się zmienić. Obecnie bowiem coraz większa ilość seriali przyciąga nazwiskami znanymi z kina, a telewizyjne kreacje zyskują uznanie nie mniejsze niż oscarowe role.

Jednak w dalszym ciągu gra w serialu telewizyjnym posiada specyfikę trochę odmienną od filmowej. Warto jej się przyjrzeć!

Niekończące się historie

Powód, dla którego gra w serialu była uważana za mniej ambitne wyzwanie niż film czy teatr to fakt, że ta forma rozrywki przez długi czas kojarzona była z produkcjami niskich lotów, za to mogące pochwalić się ogromną ilością odcinków. Najlepszym przykładem są oczywiście typowe opery mydlane, których członkowie obsady są aktorami grającymi te same postaci nieraz przez dekady, przez co trudno uniknąć zaszufladkowania.

Taka sytuacja ma jednak plusy dla aktora – nie da się przecenić bezpieczeństwa zawodowego oferowanego przez tasiemcowe produkcje. Dzięki gaży z telenoweli aktorzy nierzadko mogą uczestniczyć w bardziej ambitnych, ale mniej rentownych projektach np. w teatrze. Warto wspomnieć również o tym, że aktorzy oper mydlanych bardzo często mają ogromny dystans do kreowanych przez siebie postaci, co w przypadku co bardziej absurdalnych przedstawicieli gatunku jest niezbędne.

Przy śmiechu z kasety

Gra w typowym sitcomie w stylu amerykańskim jest doświadczeniem nieporównywalnym do jakiegokolwiek innego rodzaju kreacji. Jeszcze do niedawna większa część amerykańskich seriali komediowych kręcona była za pomocą wielu kamer, w których żartom towarzyszy śmiech z kasety. W przypadku seriali kręconych w ten sposób aktor musi zastosować specyficzny timing, robiąc odpowiednie pauzy po żartach, by śmiech publiczności mógł wybrzmieć. Wystarczy znaleźć w internecie filmik przedstawiający scenę z sitcomu wyczyszczoną ze śmiechu – wygląda to zupełnie nienaturalnie!

Wybitne gwiazdy na małym ekranie

Oddzielna kategoria to seriale od początku pomyślane jako produkcje prestiżowe, mogące pochwalić się dużym budżetem, często angażujące znanych reżyserów i obliczone na zdobycie nagród uznania krytyków.. Są to z reguły:

  • miniseriale

  • seriale w formie antologii – każdy sezon posiada zupełnie inną fabułę i obsadę, a pomiędzy sezonami występują co najwyżej luźne powiązania fabularne i/lub tematyczne

  • seriale o fabule rozciągniętej na wiele sezonów, z których każdy ma tylko 13 odcinków lub mniej

Tym pierwszym dwóm rodzajom produkcji najłatwiej przyciągnąć rozchwytywanych kinowych aktorów, ponieważ nie wymagają od nich podpisywania wieloletnich kontraktów, przez co mogą bez przeszkód kontynuować karierę w filmie. Samo podejście do kreowania postaci również nie różni się bardzo od filmowego – w tym przypadku również aktor uczestniczy w tworzeniu zamkniętej historii, tylko że nieco dłuższej niż w przypadku filmu (a i to niekoniecznie – istnieją przecież filmy nawet dziesięciogodzinne).

Jednak ostatni z wymienionych typów również cieszy się dużym uznaniem. Możliwość stworzenia skomplikowanej charakterologicznie postaci, która rozwija się na przestrzeni wielu sezonów jest doskonałą okazją dla wybitnych aktorów, by na małym ekranie zaprezentować swój kunszt. Aktorzy odtwarzające takie role stają się często gwiazdami właśnie dzięki nim, co pozwala im później znaleźć lepsze filmowe role.

Doceniajmy serialowych aktorów

Obecnie ze względu na różnorodność seriali telewizyjnych, miejsce w nich mogą znaleźć dla siebie aktorzy zarówno większego, jak i mniejszego formatu. Jednak należy pamiętać, że aktorom grającym w serialach należy się ogromny szacunek niezależnie od tego, czy grają w niekończącym się tasiemcu czy wysokobudżetowym miniserialu. Każdy z nich w końcu dokłada wszelkich starań, by dostarczyć publiczności rozrywkę, a jego praca ze względu na specyfikę telewizyjnej produkcji jest niezwykle ciężka.

W przygotowaniu artykułu pomogła witryna: Świat-Seriali.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *