Opóźniony lot a rekompensata

Twój lot został opóźniony lub odwołany ? Zastanawiasz się czy i kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot ? Sprawdź jakie warunki musisz spełnić aby otrzymać rekompensatę.

 

Zanim zaczniemy ubiegać się o odszkodowanie sprawdźmy czy spełniliśmy podstawowe obowiązki pasażera.

 

Prawa i obowiązki pasażera

Prawa oraz obowiązki pasażera na terenie całej Unii Europejskiej określone są w Rozporządzeniu NR 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r.
Kiedy pasażer nie będzie mógł wejść na pokład samolotu?
Pasażer nie będzie mógł wejść na pokład samolotu jeśli:
– nie stosuje się do jakiegokolwiek punktu regulaminu przewoźnika
– stwarza zagrożenie swoim zachowaniem
– jest pod wpływem alkoholu
– próbuje wnieść na pokład rzeczy niedozwolone bądź stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, załogi czy innych pasażerów.

 

Overbooking a odmowa wejścia na pokład

Overbooking to działania linii lotniczych polegające na sprzedaży większej ilości biletów niż jest liczba wolnych miejsc w samolocie. Przewoźnicy bazują na regularnych statystykach i analizach jaki procent pasażerów nie pojawił się przy odprawie. Istnieje małe ryzyko, że dostaniemy odmowę wejścia na pokład.
Jeśli jednak ilość miejsc dostępnych byłaby nie wystarczająca to przewoźnik ma obowiązek poszukać ochotnika lub wyznaczyć osobę, która skorzysta z kolejnego połączenia. W takim przypadku przewoźnik musi wypłacić rekompensatę w wysokości od 250 do 600 EUR. Dodatkowo jeśli w danym dniu nie ma miejsc i kolejnych połączeń, przewoźnik zapewnia transport i nocleg.
W przypadku odmowy wejścia na pokład samolotu przewoźnik zgodnie z rozporządzeniem UE 261/2004 musi pisemnie udzielić dokładnych informacji o procedurze związanej z odszkodowaniami i sposobie udzielenia pomocy.

 

Ubezpieczenie

Przed ewentualną odmową wejścia na pokład ochronić może nas wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.
W każdej sytuacji wymogiem otrzymania rekompensaty jest stawienie się pasażera na czas do odprawy biletowo-bagażowej.

 

Odszkodowanie i zwrot kosztów

Przewoźnik oprócz noclegu musi zapewnić wyżywienie, jeśli nie ma alternatywnego połączenia w kolejnych dniach. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zakupując bilet zaakceptowaliśmy wszystkie warunki odstąpienia od takich usług. Jeśli zaznaczyliśmy opcję zwrotu kosztów lotu, to w ciągu 7 dni od otrzymania prośby o zwrot przewoźnik ma obowiązek oddania pieniędzy.
Dodatkowo pasażer może ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika w wysokości od 250 do 600 EUR. Wysokość rekompensaty uzależniona jest długością trasy. Przypominamy jednak, że warunkiem jaki trzeba spełnić aby móc ubiegać się o odszkodowanie jest stawienie się na czas do odprawy biletowo-bagażowej.
W przypadku opóźnienia lotu o więcej niż 3 godziny, przewoźnik ma obowiązek pokryć koszty wyżywienia lub hotelu o ile pasażer stawił się na czas przy odprawie biletowo-bagażowej. Jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 5 godzin, pasażer może ubiegać się o odpowiednie odszkodowanie wraz ze zwrotem kosztów za lot. Odszkodowanie jednak nie przysługuje, jeśli pasażer pomimo opóźnień na lotnisku wylotowym dotarł na czas do portu docelowego. Dodatkowo rekompensata nie przysługuje jeśli lot jest opóźniony z powodu warunków pogodowych lub innych przyczyn niezależnych od przewoźnika np. zamknięcie przestrzeni powietrznej.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *