O czym należy pamiętać wybierając się w podróż samolotem

Często podróżujący samolotem stają przed dylematem co można ze sobą zabrać, jak dobrze się spakować, jak przygotować się do odprawy. Na te i wiele innych pytań mogą Państwo znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

1. Rzeczy, które nie powinny znaleźć się w bagażu

Z oczywistych względów rzeczy, które są zakazane do transportu są substancje wybuchowe i łatwopalne m.in. petardy, rozpałki do grilla zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym.
Jeśli chodzi o bagaż podręczny to nie powinien on zawierać z pewnością przedmiotów o ostrych krawędziach takich jak m.in. nożyczki, scyzoryki, korkociągi.
Dość restrykcyjne są również przepisy dotyczące ilości przewożonego płynu. W bagażu podręcznym może się znajdować nie więcej niż 10 buteleczek po 100 ml każda, które powinny być zapakowane w litrowy przezroczysty worek. W bagażu podręcznym można posiadać leki ale tylko taką ilość jaka jest niezbędna w czasie podróży.

2. Jak się spakować aby było dobrze

Każda linia lotnicza ma swoje wytyczne dotyczące wagi i rozmiarów zarówno bagażu podręcznego jak i rejestrowanego. Warto zapoznać się z wytycznymi odnośnie bagażu przed wylotem i zważyć bagaż aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci sporych dopłat za nadbagaż.
Większość linii lotniczych pozwala na zabranie oprócz bagażu podręcznego drugiej mniejszej torby jak np damska torebka czy torba z laptopem.

3. Jak przygotować się do odprawy?

Na lotnisku oprócz bagażu kontrolę przejdziesz również Ty. Gdy przyjdzie Twoja kolej przygotuj najpierw bagaż – wyciągnij kosmetyczkę, wszelkie ładowarki, laptop (jeśli go zabrałeś). Następnie zdejmij wierzchnią odzież jak kurtkę czy bluzę, wyciągnij telefon, dokumenty, klucze, drobne, pasek od spodni i wszytko co posiadasz w kieszeniach. Może się zdarzyć, że osoba która Cię kontroluje poprosi Cię również o ściągnięcie obuwia.

4. Pamiętaj, że każdy kraj może mieć swoje zasady

W krajach Unii Europejskiej przepisy dotyczące przewozu produktów takich jak alkohol, papierosy, jedzenie czy rośliny są takie same. Jeśli chodzi o kraje nie wchodzące w skład UE mogą mieć swoje zasady, których powinno się przestrzegać. Różnymi przepisami mogą być objęte przedmioty wartościowe m.in. dzieła sztuki, zabytkowe pamiątki.

5. Telefon zawsze wyłączony lub w trybie samolotowym

Większość telefonów posiada już tryb samolotowy, który należy włączyć na czas startu, lotu i lądowania samolotu. Gdyby jednak okazało się, że Twój telefon nie posiada takiej opcji będziesz zmuszony wyłączyć swój telefon na czas podróży.

W niektórych samolotach jest możliwe korzystanie z pokładowego Wi-Fi, jednak jest to usługa dodatkowo płatna.

6. Jedzenie na pokład

Możesz zabrać ze sobą kanapki i drobne przekąski. Ograniczenie może dotyczyć jednak napojów, najbezpieczniej jest je zakupić w hali odlotów zaraz po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

7. Pomyśl o cukierkach

Podczas startu i lądowania zmiany ciśnienia mogą powodować uczucie zatkanych uszu i ból. Ssanie cukierka powinno złagodzić objawy. Szczególnie polecany i sprawdzony sposób dla dzieci.

8. Jeśli podróżujesz z dzieckiem

Jeśli Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną zabierz koniecznie ze sobą leki, żeby móc je podać w odpowiednim momencie. Takie objawy najczęściej pojawiają się podczas startu i lądowania. Czasami pomocne bywa odwrócenie dziecka uwagi dlatego warto zabrać ze sobą kredki, fiszki, gazetki czy laptop z ulubionymi bajkami. Starsze dzieci mogą zabrać mp3 lub książkę do czytania.

Artykuł został przygotowany przez redakcję Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *