Lot samolotem a ciąża

Kobiety, które spodziewają się dziecka niejednokrotnie zastanawiają się czy lot w trakcie ciąży jest bezpieczny dla maluszka. Czasem nawet zdarza się, że przyszła mama rezygnuje z lotu z obawy o zdrowie. Jak jest naprawdę? Czy lot jest niebezpieczny i czy warto z niego rezygnować?

 

Niektóre przyszłe mamy wybierają się w podróż samolotem bo chcą spędzić wakacje za granicą, innych to nieodłączna część pracy. Sprawdźmy czy latanie jest bezpieczne i w jakich miesiącach ciąży można latać?

 

Lot a pierwszy trymestr

Przed planowaniem lotu zaleca się konsultację z lekarzem, który określi czy taka podróż jest bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Duże zmiany ciśnień podczas startu i lądowania mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój narządów dziecka.

 

Lot a drugi trymestr

Drugi trymestr to jest najlepszy okres na latanie. Pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży narządy dziecka są już na tyle wykształcone, że raptowne zmiany ciśnień nie są dla niego niebezpieczne. Przydatne może być zaświadczenie określające tydzień ciąży, gdyż w końcowej fazie przyszła mama może nie zostać wpuszczona na pokład samolotu.

Lot a trzeci trymestr

W regulaminie większości linii lotniczych określony jest kategoryczny zakaz wejścia przyszłej mamy po 34 tygodniu ciąży (przy czym każda linia ustala swój własny limit). Lot samolotem może spowodować zasłabnięcia, problemy z krążeniem, gdyż kobieta narażona jest na dłuższy pobyt w jednej pozycji (siedzącej) oraz zmniejsza się zawartość tlenu na dużych wysokościach. Dodatkowo nieprzewidziane turbulencje i wstrząsy mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie dziecka i przyszłej mamy. Loty mogą nasilać dolegliwości takie jak ból pleców, puchnięcie czy skurcze nóg.
Każda decyzja o locie musi zostać poprzedzona wizytą i konsultacją z lekarzem prowadzącym. Zdecydowanie odradza się podróżowanie w:
– ciąży mnogiej
– gdy istnieje nawet niewielkie ryzyko wcześniejszego poronienia
– przypadku dolegliwości związanych z układem krążenia

 

Aby lot był przyjemniejszy

Kilka wskazówek co zrobić aby lot był przyjemniejszy:
-kobieta w ciąży w trakcie lotu, w miarę możliwości powinna co rusz zmieniać pozycję, spacerować po pokładzie, ruszać nogami i stopami.
– ważne jest też dostarczanie odpowiedniej ilości płynów.
– pas bezpieczeństwa nie powinien uciskać brzucha, a przebiegać pod nim i opierać się na kościach miednicy.

 

Pamiętaj

Pomimo, że lekarz wydał opinię o możliwości podróżowania, przewoźnik może być innego zdania. Warto zatem przed wylotem zapoznać się z regulaminem odnośnie kobiet w ciąży.
Wytyczne linii lotniczych:
Ryanair – od 28 tygodnia potrzebne jest zaświadczenie od lekarza; zakaz podróżowania w ciąży pojedynczej od 36, mnogiej od 32 tygodnia.
Wizzair – do 28 tygodnia ciąży niepotrzebne zaświadczenie; od 28 do 34 wymagane zaświadczeniem; po 34 tygodniu ciąży zakaz latania.
PLL LOT – zaświadczenie jest wymagane od momentu, gdy ciąża jest widoczna do 36 tygodnia ciąży, w późniejszym okresie pod warunkiem posiadania wypełnionego formularza MEDA.
EasyJet – do 27 tygodnia ciąży zaświadczenie jest niewymagane; pomiędzy 28 a 36 tygodniem zaświadczenie konieczne, zaś po 36 tygodniu zakaz latania.
British Airways – do 36 tygodnia ciąży w przypadku ciąży pojedynczej zaświadczenie niewymagane, a do 32 w ciąży mnogie.

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *