Komórki macierzyste – zastosowanie w medycynie i kosmetyce

Zwane inaczej komórkami pnia (ang. stem cells), komórki macierzyste są potencjalnie nieograniczone, posiadają zdolność do proliferacji oraz różnicują się do innych komórek. Co to oznacza w praktyce? W największym skrócie, że dzięki nim możemy skuteczniej zadbać o wygląd naszej skóry, zapewnić jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i „zatrzymać upływający czas”.

Nasza skóra, w trosce o swoją kondycję, samodzielnie produkuje komórki macierzyste. Dzięki temu jest bardziej elastyczna i odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Niemniej, wraz z upływem lat, skóra powoli traci zdolność do samoregeneracji. W rezultacie, staje się zwiotczała i pojawiają się na niej widoczne zmarszczki, przebarwienia czy nawet blizny. Ratunkiem dla skóry, która potrzebuje głębokiej regeneracji, jest uzupełnienie brakujących rezerw komórek i zastąpienie ich komórkami macierzystymi pochodzenia roślinnego.

Ekstrakty roślinne w kosmetykach

Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że rośliny posiadają własne komórki macierzyste, które występują w łodygach oraz korzeniach, czyli częściach podlegających intensywnym podziałom i różnicowaniu funkcjonalnemu. Natomiast w kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim wyspecjalizowane ekstrakty tych komórek. Dzięki dużej zawartości cennych produktów metabolizmu – białek, lipidów, węglowodanów, polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym czy hormonów roślinnych – usprawniają one procesy życiowe. Co więcej, to właśnie wspomniane ekstrakty mogą pobudzić komórki macierzyste, które znajdują się w naszym organizmie, do podziałów i namnażania. Pozwala to m.in. na zwiększenie gęstości skóry, poprawę jej kondycji, widoczne spłycenie zmarszczek oraz zniwelowanie pierwszych oznak starzenia.

Rośliny, z których pozyskuje się cenne komórki macierzyste, to przede wszystkim: drzewo arganowe, gardenia, szarotka alpejska, winogrono, jabłoń, wąkrotka azjatycka, pomidor. Jednakże, przed zastosowaniem w kosmetyce, omawiane tu ekstrakty muszą najpierw przejść odpowiednią obróbkę w laboratoriach. Warto podkreślić, że pozyskiwanie komórek macierzystych jest przyjazne dla ekosystemu. Ponadto, ich stosowanie nie wywołuje odpowiedzi immunologicznej organizmu. Kosmetyki z ekstraktami komórek roślinnych są więc bezpieczne nawet dla posiadaczy skór wrażliwych i delikatnych.

Komórki macierzyste pochodzenia ludzkiego i zwierzęcego

Komórki macierzyste to modny temat ostatnich lat. Wspomniane zagadnienie budzi również pewne kontrowersje. Największą niewiadomą jest bowiem metoda pozyskiwania tych komórek z organizmu człowieka, którą część osób uważa za nieetyczną. Warto również podkreślić, że prawo zabrania wykorzystywania komórek pochodzenia ludzkiego przy produkcji kosmetyków. Niemniej jednak, mogą być one stosowane w medycynie.

W tym przypadku komórki macierzyste można podzielić na 2 grupy: embrionalne i dorosłe. Pierwsze z nich pozyskuje się z krwi pępowinowej, natomiast drugie – ze szpiku kostnego lub z krwi obwodowej. Taka krew jest zabezpieczana i przechowywana w specjalnych bankach komórek macierzystych. W razie wystąpienia problemów zdrowotnych, np. białaczki, ziarnicy czy transplantacji narządów, można ją wykorzystać do leczenia choroby.

Co ciekawe, w badaniach nad komórkami macierzystymi swój udział mają także polscy naukowcy. Dobrym przykładem jest dr Marek Cegielski z Uniwersytetu Wrocławskiego, który zdołał wyizolować komórki MIC-1 z poroża jelenia. Jego badania potwierdziły również dotychczasowe hipotezy. Mianowicie, wspomniane komórki posiadają zdolność przekształcania się w niemal wszystkie inne typy komórek. Natomiast dzięki ich wyselekcjonowaniu powstają nie tylko biokosmetyki, ale też leki na trudno gojące się rany, uszkodzenia rogówki czy choroby zębów i dziąseł.

Profesjonalne zabiegi anti-aging

Korzystne działanie komórek macierzystych wykorzystuje się również we współczesnej medycynie estetycznej. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, nazywane także wampirzym liftingiem. Kuracje te są cenione przede wszystkim za możliwość uzyskania natychmiastowego rezultatu napiętej i młodszej skóry. Osocze bogatopłytkowe zawiera bowiem duże ilości komórek macierzystych oraz czynnik wzrostu, który ma działanie rewitalizujące.

W przypadku kosmetyki białej, czyli nieinwazyjnej, popularność zyskał zabieg z zastosowaniem PhytoCellTec™ Argan. Wykorzystuje się w nim komórki macierzyste, które zostały pozyskane z kiełków arganowych. Kuracja ta nie tylko opóźnia procesy starzenia, poprzez hamowanie aktywności metaloproteinaz. Jej działanie chroni również komórki macierzyste skóry, nawilża, regeneruje, odżywia oraz zwalcza oznaki przemęczenia.

Autorka: Ewelina Maślanka, kosmetolog gabinetu Qclinique w Warszawie.

Jedna myśl na temat “Komórki macierzyste – zastosowanie w medycynie i kosmetyce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *