Kask w sportach ekstremalnych – co musisz o nim wiedzieć

kaski roweroweKask do jazdy na rowerze? Niektórzy uważają, że to zbędny gadżet bez którego jazda rowerem jest przyjemniejsza. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że kask może niejednokrotnie ochronić przed licznymi urazami głowy. Z tego powodu coraz więcej krajów wymaga od swoich obywateli ich noszenia jeśli decydują się na jazdę na rowerze. Sprawdźmy zatem jakie atuty przemawiają za jego korzyścią.

            Po raz pierwszy kaski pojawiły się w USA w latach 70-tych. Początkowo były one dedykowane głównie dla dzieci w trosce o ich bezpieczeństwo ale wraz z upływem czasu stały się standardem dla szerszej liczby rowerzystów. W latach 90 pojawił się obowiązek jazdy w kasku dla rowerzystów m.in. w Australii i Nowej Zelandii. Spory wpływ na ich spopularyzowanie miał wprowadzony w 2003 roku przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) obowiązek jazdy w kasku na wyścigach. Wymóg ten pojawił się po śmierci kolarza Andreia Kiwilewa, który zmarł po kraksie w wyścigu Paryż-Nicea.

            Co przemawia za jego noszeniem? Przede wszystkim kask to podstawowa ochrona głowy i czaszki. Stanowi on zabezpieczenie przed urazem podczas zderzenia i upadku. Urazy głowy są niezwykle niebezpieczne i można je podzielić na miejscowe i dyfuzyjne. Miejscowe charakteryzują się uszkodzeniem pewnych obszarów powłok czaszki, samej czaszki, mózgu czy opon mózgowych. Z kolei uraz dyfuzyjny związany jest z uszkodzeniem mózgu niezwiązanym z bezpośrednim miejscem działania urazowych sił, co często związane jest z mikrouszkodzeniami, niemożliwymi do wykrycia klasycznymi radiologicznymi metodami.

 

Jakie rodzaje kasków gwarantują ci pełną ochronę – kliknij tutaj.

 

Oprócz urazów głowy, jesteśmy narażeni na inne urazy ośrodkowego układu nerwowego m.in. urazami rdzenia i kręgosłupa szyjnego. Miejscowym uszkodzeniom rdzenia mogą towarzyszyć również urazy mieszane czaszki.

            Kask został tak zaprojektowany, że jego konstrukcja umożliwia wygodne przemierzanie szosy, dając poczucie bezpieczeństwa. Swoboda ruchu w kasku nie jest ograniczona. Kask ma wiele użytkowych zalet: ochrania przed warunkami pogodowymi, mało waży, zapewniona jest wentylacja głowy i zmniejsza ryzyko udaru słonecznego.

            Dodatkowym atutem przemawiającym za korzyścią noszenia kasku jest możliwe wykorzystanie kamer sportowych do uchwycenia wrażeń z wypraw rowerowych. Dla fanów nagrywania wrażeń z odbytych wycieczek może stanowić to nielada gratkę.

            Pamiętajmy, że wybierając kaski, musimy zwrócić uwagę czy posiadają atesty bezpieczeństwa – zobacz więcej.

            Jaki jeszcze argument przemawia na korzyść noszenia kasku? Oto co napisał Michał Kwiatkowski po pechowym wyścigu Mediolan – San Remo: „Zawsze noś kask! Ten uratował mi życie!”

            W trosce o bezpieczeństwo naszej czaszki powinniśmy nosić kask bo nie tylko zapobiega wstrząśnieniu mózgu ale czasami ratuje przed dużo poważniejszymi urazami, niejednokrotnie ratując życie.

            Sporty ekstremalne to również frajda, dlatego oprócz kasku warto wskoczyć coś co tą frajdę podkręci, dlatego możesz dokupić sobie kamerkę na kask – kliknij tutaj i sprawdź najnowszy asortyment.