Jak przetrwać pierwszy lot w 3 krokach

Z pewnością strach przed pierwszym lotem dotyka prawie każdego. Z przerażeniem myślimy o odprawie, locie samolotem czy lądowaniu. Pomocnych może być kilka wskazówek, dlatego w poniższym artykule przedstawione zostaną 3 kroki do bezpiecznej podróży samolotem.

 

Krok 1 Na lotnisku

Po przybyciu do hali odlotów na lotnisku, na tablicach informacyjnych pojawi się nasz numer odlotu, czas oraz numer stanowiska check-in do którego powinniśmy się udać. W między czasie przygotuj dowód osobisty lub paszport, wydrukowany bilet lotniczy i ewentualnie wizę (jeśli wybierasz się do np. USA). Jeśli masz ze sobą bagaż rejestrowany to teraz jest czas na jego nadanie.
Następnie kieruj się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Jeżeli masz ze sobą bagaż podręczny to wyjmij z niego przezroczystą torebkę z kosmetykami (jeśli są kosmetyki płynne to maksymalna ich ilość to 10 sztuk po 100 ml), ładowarki, laptopy, komórki i wszelki sprzęt elektroniczny. Ściągnij wierzchnie ubranie m.in. kurtka, bluza, sweter oraz metalowe elementy ubioru jak pasek do spodni, zegarek, biżuteria. Po sygnale od pracownika lotniska możesz przejść przez bramkę do skanowania metali. Może zdarzyć się, że bramka zapiszczy w momencie kiedy będziesz przechodził. Nie przejmuj się, to zdarza się, czasami wystarczy ściągnąć buty i przejść ponownie. Po przejściu kontroli weź wszystkie swoje rzeczy wraz z dokumentami i kieruj się do odpowiedniej bramki w hali odlotów. W tej części możesz dokonać zakupów, coś zjeść i wypić. Produkty zakupione w tej strefie możesz zabrać na pokład samolotu.
Na 40 minut przed planowanym odlotem ustaw się w kolejce i przygotuj kartę pokładową. Po przejściu przez bramkę do samolotu udasz się bezpośrednio przez „rękaw”, podstawionym autobusem czekającym na płycie lotniska lub piechotą wyznaczoną ścieżką. Transport do samolotu uwarunkowany jest wytycznymi danego lotniska.

      > Sprawdź odprawa biletowo-bagażowa

 

Krok 2 W samolocie

Po wejściu na samolot jak najszybciej udaj się na swoje miejsce. Miejsca opisane są najczęściej nad siedzeniami. Bagaż podręczny umieść nad lub pod siedzeniem (w zależności od samolotu). Po zajęciu wszystkich miejsc przez pasażerów załoga demonstruje zasady bezpieczeństwa m.in. jak zapiąć pasy, jak używać maski tlenowej oraz koła ratunkowego a także, gdzie są miejsca ewakuacyjne. Po krótkim instruktażu pasażerowie są proszeni o zapięcie pasów i odsłonięcie okien.
Po osiągnięciu przez samolot odpowiedniej wysokości i wyłączeniu w panelu nad głowami ikonki „pasy”możemy je odpiąć. Bardzo często kapitan wita się z pasażerami, mówi o czasie lotu, wysokości i warunkach atmosferycznych. Rozpoczyna się też serwis pokładowy, gdzie stewardessy przyjmują zamówienia na posiłki, picia, przekąski ( w tanich liniach lotniczych usługa jest odpłatna). W niektórych samolotach (szczególnie na dłuższych trasach) dostępne są filmy, programy TV, muzyka czy gry a czasem nawet darmowe Wi-Fi.

 

Krok 3 Lądowanie

Gdy samolot przygotowuje się do lądowania, pasażerowie muszą zająć swoje miejsca, zapiąć pasy i odsłonić okna. Po wylądowaniu i opuszczeniu samolotu, w zależności od lotniska wchodzimy do budynku rękawem, jedziemy autobusem lub poruszamy się po wyznaczonych trasach.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *