Jak nie zejść na serce w pracy, czyli sposoby radzenia sobie ze stresem zawodowym

Stres w pracy w korporacji jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. W warunkach ciągłych deadline’ów i majaczącego na horyzoncie widma dużych zwolnień można naprawdę najeść się nerwów, szczególnie gdy ma się na karku kredyt albo i kilka. Czasami jednak można również stresować się niepotrzebnie i wyolbrzymić istniejące problemy.

Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można w optymalny sposób poradzić sobie ze stresem, by zachować bardzo dobrą produktywność w pracy i jednocześnie nie wpaść w załamanie nerwowe!

Odpowiedni odpoczynek

By potrafić ciężko pracować, trzeba również umieć odpoczywać. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, a jednak w praktyce okazuje się, że dobry odpoczynek staje się zaginioną sztuką. Trzeba więc umieć zadbać o dwa aspekty:

  • aktywny odpoczynek – po wielu godzinach spędzonych przy biurku, najgorszym pomysłem jest po powrocie do domu dalej przesiadywać przed komputerem. Lepiej jest stawić na ruch! Nie trzeba od razu wylewać potów na siłowni – wystarczający może okazać się długi spacer. Ruszenie się z kanapy okaże się bardzo relaksujace, szczególnie jeżeli będzie połączone z kontaktem z naturą

  • odpoczynek bez poczucia winy – co to oznacza? Otóż w dzisiejszych czasach wiele osób żyje w przeświadczeniu, że czas, który nie jest spędzony na ciężkim wysiłku intelektualnym jest czasem straconym. Tymczasem warto raz na jakiś czas po prostu sobie odpuścić i postawić np. na gorącą kąpiel, spotkanie z przyjaciółmi czy romantyczne chwile z ukochaną osobą

Odpowiednie naładowanie akumulatorów jest sprawą absolutnie kluczową! Jeżeli bowiem zaniedba się ten aspekt, można stracić energię do wykonywania zadań i zacząć boleśnie zmuszać się do nich, a to nierzadko przypomina walenie głową w mur.

Nie pozwól, by negatywne emocje tobą zawładnęły

A propos walenia głową w mur – nierzadko okazuje się nim działanie pod wpływem negatywnych emocji i bez przemyślenia. Aby być w stanie dobrze przemyśleć swoją sytuację i opracować rozwiązania problemów, trzeba potrafić przyznać się do strachu przed samym sobą. Dla wielu osób może wydawać się to ciężkie do przetrawienia, ponieważ burzy to im obraz samych siebie jako osób, które z każdym wyzwaniem radzą sobie bez trudu.

Należy jednak pamiętać, że to droga donikąd! Przyznanie się przed samym sobą do słabości może sprawić, że najpierw poczujemy ulgę, a potem będziemy mogli w możliwie bezemocjonalny, zadaniowy sposób przyjrzeć się źródłom naszych problemów. Warto wówczas zwrócić się do bliskiej osoby, która będzie w stanie spojrzeć z boku na nasze dylematy i zasugerować racjonalne rozwiązania.

Stres w pracy? Zupełnie normalna rzecz!

Jeśli chodzi o stres w pracy, trzeba uświadomić sobie dwie najważniejsze rzeczy. Po pierwsze – jest to rzecz jak najbardziej normalna, po drugie – nie oznacza to wcale, że należy dać się mu poddać. Jak zostało to przedstawione powyżej, istotna jest umiejętność zaplanowania sobie odpowiedniego odpoczynku, a także stanięcia z boku i spojrzenia na swoją sytuację w sposób racjonalny. Tylko w ten sposób można uniknąć „przeładowania” systemu nerwowego i działania pod wpływem emocji, co zawsze doprowadza tylko do pogorszenia sytuacji.

Artykuł przygotowano z pomocą strony: Świat-Korpo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *