Jak i kiedy zamówić asystę na lotnisku?

Osoby niepełnosprawne oraz z ograniczoną sprawnością ruchową mogą liczyć na asystę specjalną na lotnisku. W jaki sposób można ją uzyskać oraz kiedy zgłosić prośbę o jej przydzielenie ? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

 

Z asysty specjalnej może skorzystać osoba niepełnosprawna oraz osoba z ograniczoną sprawnością ruchową. W zależności od rodzaju pomocy jakiej pasażer wymaga, pracownik lotniska pomoże przejść cały proces odprawy oraz kontroli. Dzięki asyście pasażer z niepełnoprawnością fizyczną, umysłową, słuchową czy wzrokową może przejść przez wszystkie etapy kontrolne na lotnisku, jak i bezpiecznie wsiąść do samolotu. Jeśli pasażer wymaga dodatkowej usługi to otrzymuje również wózek inwalidzki, inny pomocny pojazd lub podnośniki.
Pasażer może liczyć na to, że po zakończeniu lotu zostanie udzielona asysta przy wyjściu z samolotu, odbiorze bagażu i kontroli bezpieczeństwa. Część linii lotniczych jak i lotnisk oferuje specjalne saloniki przygotowane dla bardziej wymagających pasażerów.
Skorzystanie z asysty na lotnisku jest całkowicie bezpłatne.

 

Kiedy nie można skorzystać z asysty na lotnisku ?

Jeśli stan pasażera uniemożliwia mu zrozumienie prostych komunikatów, nie potrafi sam skorzystać z łazienki czy musi zażywać leki o wyznaczonych godzinach, to linia lotnicza może odmówić przydzielenia asysty takiemu pasażerowi. Co więcej może wymagać aby osoba taka podróżowała ze zdrowym opiekunem w wieku co najmniej 16 lat. Najlepiej w przypadku jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z daną linią lotniczą.

 

Zamawianie asysty

Każdy z przewoźników jak i każde lotnisko wprowadza swój własny limit czasowy poinformowania o potrzebie skorzystania z asysty specjalnej. Czasami jest to najpóźniej na 72 godziny przed lotem, czasami 48 godzin. Dlatego warto zadzwonić i sprawdzić jaki jest zakres usługi specjalnej danej linii lotniczej i lotniska.
Asystę specjalną zamawiamy telefonicznie przy zakupie biletu lub wypełniając specjalny formularz na stronie internetowej lotniska lub przewoźnika.

> Więcej szczegółów asysta osoby niepełnosprawnej 

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *