Farmy wiatrowe – czy są bezpieczne dla środowiska?

Elektrownie wiatrowe cieszą się na świecie ogromnym zainteresowaniem. Za ich pomocą można uzyskać energię z odnawialnego źródła jakim jest wiatr. Pomimo, że farmy wiatrowe wydają się bezpieczniejsze dla środowiska niż dymiące kominy, nie są jednak pozbawione wad. Z jakimi problemami wiąże się budowa elektrowni wiatrowych?

Ekologiczne pozyskiwanie energii?

W Polsce pozyskiwanie energii z wiatru jest stosunkowo mało popularne. Najważniejszymi surowcami do jej wytworzenia są:

  • węgiel kamienny,
  • węgiel brunatny.

Największą wadą wykorzystania węgla jest uwolnienie do atmosfery produktów jego spalania, co z kolei wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza.

Wykorzystanie elektrowni wiatrowych jest metodą tańszą i bezpieczniejszą. Wiatr jest surowcem całkowicie darmowym, ponadto nigdy się nie kończy. Budowa elektrowni zasilanych wiatrem zdaniem wielu osób może zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Czy farmy wiatrowe są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego?

Choć farmy wiatrowe wydają się stosunkowo bezpiecznym sposobem pozyskiwania energii, z nimi również wiąże się pewne ryzyko. Taka elektrownia może być zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt czy roślinności.

Jednym z poważniejszych problemów z elektrowniami wiatrowymi jest hałas wytwarzany podczas ich pracy. Może on stanowić zagrożenie dla ludzi żyjących niedaleko takiej elektrowni. Permanentna praca wiatraków, choć ledwie słyszalna, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

Elektrownia wiatrowa jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego, które może być niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i zwierząt.

Innym problemem z farmami wiatrowymi, który może pojawić się w okresie zimowym jest oblodzenie. Odłamki lodu stanowią prawdziwe zagrożenie dla ludzi i zwierząt znajdujących się w okolicy farmy wiatrowej.

Farma wiatrowa a ptaki

Problemem, który wydaje się niemożliwy do rozwiązania jest zagrożenie jakie niosą farmy wiatrowe dla ptaków. Choć firmy budujące elektrownie wiatrowe muszą wykazać, że obiekt nie znajduje się na obszarze lotu ptaków, nie sposób całkowicie wyeliminować ryzyka dla tych zwierząt. Warto zdawać sobie sprawę, że kierunek lotu ptaków w zależności od różnych okoliczności może ulec zmianie.

Budowa farmy może przyczynić się do śmierci zwierząt na skutek zderzenia z wiatrakiem, utraty siedliska lub zmiany trasy lotu.

Inne skutki budowy farmy wiatrowej

Postawienie farmy wiatrowej może powodować widoczne zmiany w ekosystemie. Na skutek działania wiatraków może dojść przykładowo do:

  • zmiany temperatur w najbliższym rejonie,
  • zniszczenia części roślinności.

Innym ważnym, choć niekiedy pomijanym skutkiem budowy farm wiatrowych są zmiany w krajobrazie. Wiatraki są olbrzymie i nie sposób ich ukryć. Dodatkowo w okresach największego nasłonecznienia mogą one odbijać światło.

Ze względu na duży wpływ na środowisko i jakość życia człowieka przed rozpoczęciem budowy farm wiatrowych konieczne jest spełnienie określonych warunków. Farma nie może znajdować się zbyt blisko domów i na terenach zamieszkałych przez zwierzęta.

Autor: Robert Malinowski. Artykuł powstał we współpracy z firmą www.lemitor.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *