CZYM DOKŁADNIE JEST BOARDING?

W wolnym tłumaczeniu boarding to po prostu wejście na pokład samolotu (najczęściej po specjalnym komunikacie personelu o możliwości przejścia na pokład, gdy samolot jest już gotowy do przyjęcia pasażerów). Boarding zaczyna się z poczekalni odlotów, do której podróżni trafiają zaraz po przejściu odprawy biletowo-bagażowej, a także po odbyciu kontroli bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że odprawa kończy się około 45 minut przed odlotem.

Każdy lot ma przypisaną konkretną bramkę (tzw. gate), w której odbywa się kontrola kart pokładowych, następnie pasażerowie oczekują tam na zezwolenie na wejście na pokład samolotu. Jest kilka wariantów boardingu – często odbywa się poprzez specjalnie dedykowany do tego rękaw połączony z samolotem lub ewentualnie bezpośrednio z płyty lotniska ( w tym przypadku pasażerowie transportowani są autobusem w pobliże maszyny i wchodzą na pokład po specjalnie zamontowanych i podstawionych schodach).

Boarding time, czyli informacja o porze rozpoczęcia procesu wejścia na pokład pokazywana jest na dużych monitorach w poczekalni odlotów.

KTO MA PIERWSZEŃSTWO W WEJŚCIU NA POKŁAD?

Najczęściej praktykowane przez linie lotnicze jest wpuszczanie na początku pasażerów podróżujących z małymi dziećmi, kobiet w ciąży oraz ludzi niepełnosprawnych. Następnie na przywilej i krótszą kolejkę mogą liczyć osoby, które zapłaciły za taką usługę (tzw. priority boarding) oraz te, które podróżują wyższą klasą serwisową (pierwsza klasa, biznes klasa) czy posiadają karty programów lojalnościowych linii lotniczych.

Usługę priority boarding najczęściej można zakupić w centrum obsługi danej linii, wiąże się to również z dodatkowymi kosztami dla pasażera.

KRÓTKO O REZERWOWANIU MIEJSCA W SAMOLOCIE

TANIE LINIE LOTNICZE

Tanie linie przeważnie nie posiadają takiej usługi jak wcześniejsza rezerwacja miejsca, a jeśli już taka możliwość istnieje to na pewno będzie ona obciążona dodatkowymi kosztami. Pasażer powinien wtedy skontaktować się z centrum obsługi klienta i po zabukowaniu biletu poprosić o doliczenie rezerwacji konkretnego miejsca w wycenę lotu.

REJSOWE LINIE LOTNICZE

Tutaj usługa wcześniejszej rezerwacji miejsca jest dużo bardziej przystępna – dotyczy właściwie większości przelotów. Warto sprawdzić rezerwując bilet na konkretny lot u konkretnego przewoźnika czy rezerwacja miejsca jest możliwa, ponieważ najczęściej jest to usługa, z której pasażer może skorzystać bezpłatnie. Najlepiej dowiedzieć się czy jest taka możliwość i dokonać rezerwacji miejsca podczas bukowania biletu, w czasie odprawy lub po wykupieniu lotu.

BARDZO WAŻNE !

Przepisy bezpieczeństwa sprawiają, że nie każde miejsce na pokładzie samolotu jest ogólnodostępne dla pasażerów. Najczęściej miejsca przy drzwiach awaryjnych, a także z przodu i tyłu kabiny (takie miejsca powinny być specjalnie oznaczone) przeznaczone są dla dorosłych w pełni sprawnych pasażerów jedynie za zgodą obsługi. Dodatkowo przydatna może być znajomość angielskiego, w przypadku wystąpienia takiej konieczności pasażerowie siedzący w tych miejscach mogą zostać poproszeni o pomoc.

Redakcja portalu mazuryairport.pl
Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *