Czy zwierzęta mogą być przewożone w samolocie?

Część z nas nie wyobraża sobie podróży bez swojego pupila np psa czy kota. Niektóre z linii rejsowych jak i tanich linii lotniczych zezwala na ich przewóz. Sprawdźmy, które linie pozwalają podróżować ze zwierzętami i w jaki sposób.

 

Chcąc przewieźć zwierzę samolotem należy uprzednio poinformować linie lotnicze, którymi będziemy podróżować. Dodatkowo należy się zapoznać jakie dokumenty i formalności trzeba wypełnić aby nasz pupil mógł podróżować z nami.

 

Dokumenty i formalności przy przewozie zwierząt

Na terenie Unii Europejskiej panują jednolite zasady dotyczące przewozu zwierząt.

Mikroczip
Jednym z podstawowych wymogów każdej linii lotniczej jest posiadanie przez zwierzę mikroczipa. Przed planowaną podróżą należy zgłosić się do weterynarza, który wszczepi naszemu pupilowi mikroczip i zanotuje jego numer do paszportu. Jeśli jednak podróżowałeś już wcześniej a twój czworonóg otrzymał tatuaż, który został odpowiednio udokumentowany to zwierzę nie musi posiadać czipa.

Szczepienie
Zabierając ze sobą zwierzę musimy dopilnować aby karta szczepień była aktualna. Ważne jest aby data szczepienia przeciwko wściekliźnie nie była wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu.
Należy pamiętać ! Każdy kraj może mieć swoje indywidualne ustalenia co do warunków przyjęcia zwierzęcia na swoje terytorium, dlatego warto zapoznać się z regulaminem danego państwa. Przykładem jest Finlandia, Wielka Brytania, Finlandia czy Maltą, gdzie musimy dodatkowo pamiętać o profilaktyce przeciwko tasiemcom, którą należy wykonać w czasie nie dłuższym niż 120 godzin ale nie krótszym niż 24 godziny przed planowanym wyjazdem.

 

Warunki przewozu

Warunki przewozu odnajdziemy w regulaminie danej linii lotniczej. Pewne jest, że osoba podróżująca ze zwierzęciem musi zapewnić odpowiednią klatkę bądź pojemnik na czas podróży zgodną z wymogami przewoźnika.
Istnieją ograniczenia dotyczące liczby zwierząt na pokładzie samolotu jak i w luku bagażowym, z tego powodu tak ważne jest znacznie wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne, najlepiej już podczas rezerwacji. Uzyskanie pozwolenia na przewóz wymaga zawsze czasu, dodatkowo linie mogą odmówić przewozu. Zazwyczaj linie lotnicze zezwalają na przewóz jednego zwierzęcia przez jednego pasażera

 

Przygotowanie do podróży

Małe zwierzęta najczęściej mogą być przewożone na pokładzie samolotu jednak w specjalnych pojemnikach, których waga nie może przekraczać 6 lub 8 kg. Opakowanie powinno być na tyle duże aby zwierzę miało możliwość swobodnego poruszania się. Dodatkowo pojemnik musi być szczelnie zamknięty, żeby zwierzę podczas lotu nie mało możliwości z niego wydostania się, jednak musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. Pojemnik ze zwierzęciem nie może znajdować się na fotelu pasażerskim, pomimo wykupionego dodatkowego miejsca siedzącego. Dodatkowo zwierzę przez cały lot musi pozostawać w klatce, nie może być w żadnym wypadku wyciągnięte i trzymane na rękach.
Jeśli zwierzę będzie podróżowało pierwszy raz w pojemniku, zaleca się przed wylotem stopniowo przyzwyczajać do niego zwierzę.

> Sprawdź prawa pasażera Port Lotniczy Olsztyn- Mazury

 

Pies przewodnik

Pasażer podróżujący z psem przewodnikiem musi odpowiednio wcześnie poinformować linie lotnicze, najlepiej już podczas rezerwacji lotu. Wszystkie linie rejsowe jak i tanie linie lotnicze pozwalają na podróż osób niepełnosprawnych, niewidomych czy niedowidzących z psem przewodnikiem, który przewożony jest bezpłatnie.
Podobnie jak w przypadku przewożenia przez pasażerów swoich pupili, podobnie w przypadku psa przewodnika bez względu na okoliczności musi posiadać on niezbędne, aktualne dokumenty. Trzeba pamiętać, że na niektórych, określonych trasach linie lotnicze mogą nie zezwolić na przewóz czworonoga, dlatego uprzednio warto skontaktować się z Centrum Obsługi danej linii lub sprawdzić warunki przewozu w regulaminie przewoźnika.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *