Ciekawostki związane z czasem – o tym możesz nie wiedzieć, a warto

Wiemy, że czas płynie i potrafimy go mierzyć. Ludzie, próbując ogarnąć go swoim umysłem, nadali mu jednostkę ułatwiającą określenie, z jaką częścią czasu mamy do czynienia. Porządkuje on nasze życie codzienne, pomaga w przewidywaniu pewnych zmian w ramach zaobserwowanych cykli i może być niezwykle przydatny, jeśli chodzi o precyzyjne działanie, chociażby było tak trywialne, jak parzenie popołudniowej herbaty. Czas to także wiele ciekawostek, o których na co dzień nie mamy pojęcia, nie zastanawiamy się nad nimi lub takich, które są dość nietypowe i zaskakujące, gdyż jedynie pośrednio dotyczą czasu. Trudno jest uchwycić upływ minut i godzin, gdy nie ma się zegarka, nie znaczy to jednak, że on nie istnieje i nie wpływa na nasz wszechświat, generując między innymi tych oto kilka zależności.

Dłużący się czas

Spowolniony upływ czasu to wrażenie, jakiego czasami doznaje człowiek. Z punktu widzenia fizyki ludzkie zmysły nie powinny zauważać zmian w ciągu tej zmiennej, jednak tak się czasami dzieje. Są to jednak mikroskopijne odchylenia. Dlaczego jednak je dostrzegamy? Są takie momenty w naszym życiu, gdy obróbka informacji przez mózg jest intensywniejsza, a więc przebiega szybciej. Dzieje się tak np. w sytuacjach, gdy się boimy, co z kolei prowadzi do lepszego zapamiętywania szczegółów. Czas wydaje się wówczas zwalniać, a doznanie emocjonalne trwać o wiele dłużej, niż byśmy sobie tego życzyli – nawet oglądając film, możemy doznać podobnego uczucia.

Zwierzęta czują czas inaczej

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak upływ czasu prezentuje się dla zmysłów waszego domowego kota, czy psa? Myślicie, że ludzka chwila trwa dla zwierzaka tyle samo co dla jego właściciela? Obiektywnie rzecz ujmując, to tak jest, jednak patrząc z subiektywnej perspektywy, wrażenie to ma wiele wspólnego z rytmem bicia serca. Biorąc za przykład swojego mruczka, którego puls jest wyższy niż u człowieka, można powiedzieć, że czas dla takiego zwierzaka płynie szybciej. Jeśli jednak spojrzymy na sprawę oczami słonia, którego serce w ciągu minuty wykonuje 25 uderzeń, to okaże się, że te majestatyczne zwierzęta odczuwają mijające minuty wolniej, jakby były one bardziej rozciągnięte, niż pokazuje nam to pomiar zegarka nadającego rytm każdej sekundzie.

Wiele drobnych ciekawostek

Nie wszystkie ciekawostki da się opisać w tym przypadku równie obrazowo. Niektóre z nich są na tyle efemeryczne, że można je zawrzeć w jednym zdaniu, a do tej grupy można z całą pewnością zaliczyć następujące prawidłowości:
– przekraczając granicę zmiany daty, znajdującą się na 180 południku można w jednej chwili cofnąć się do przeszłości, jak i przepłynąć do przyszłości (pokazuje to między innymi, jak bardzo względnym pojęciem jest czas),
– kierunek poruszania się wskazówek zegara nie jest przypadkowy (dzieje się tak, gdyż w taki właśnie sposób poruszał się cień, kiedy wykorzystywano do pomiaru zegar słoneczny),
– choć Chiny leżą w aż 5 strefach czasowych, to w całym kraju obowiązuje jeden czas (jednak przekraczając granicę, trzeba tu przesunąć zegarek nawet o 3,5 godziny do przodu lub wstecz),
– w średniowieczu określono długość czasu trwania tzw. momentu, a było to 1,5 minuty,
– czasem minuta ma o jedną sekundę więcej niż zwykle (chodzi o odpowiednią synchronizację czasu słonecznego i uniwersalnego).

Za pomoc w ujęciu ciekawostek związanych z czasem dziękujemy sklepowi internetowemu Zegarmistrz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *