Brema to nie tylko postacie z baśni

Brema to miasto leżące w północnych Niemczech i stolica najmniejszego kraju związkowego Brema, do którego należy również Bremerhaven. Można odnaleźć tu wiele atrakcji turystycznych. Z czego słynie miasto Brema i co warto zwiedzić ?

 

Brema to miasto, które ma bardzo długą historię. Założycielem miasta był Karol Wielki. W przeciwieństwie do Hamburga znaczna część miasta (m.in. rynek główny) zachowała się w prawie nienaruszonym stanie. Sprawdźmy co warto zwiedzić.

 

Rynek Główny

Na Rynku Głównym wszystkie najważniejsze zabytki znajdziemy blisko siebie, w obrębie ząbkowanej „Stadtgraben” ( miejskiej fosy), która kiedyś skutecznie chroniła miasto. Jednym z charakterystycznych obiektów, widocznych z daleka  jest młyn – wiatrak, w którym obecnie znajduje się kawiarnia. Na Rynku Głównym można zauważyć Ratusz w wezerskim stylu renesansowym, który pochodzi z XV wieku, a przebudowany został w wieku XVII. W jego piwnicach odnajdziemy winiarnię z największą ilością niemieckich win na świecie. Niezwykłą gratką dla degustatorów mocnych trunków może być możliwość skosztowania wina z XVII wieku.

Oprócz Ratusza odnajdziemy tu ponad 10-metrowy posąg Ronalda, który podobnie jak Ratusz wpisany został na listę UNESCO. Nieopodal zobaczymy pomnik osła, psa, kota i koguta jako słynnych muzykantów z Bremy. Niektórzy twierdzą, że złapanie osła za kopyto przyniesie szczęście. Dalej zobaczymy budynek gildii kupieckiej.

Obok Rynku Głównego zobaczymy przepiękne, renesansowe kamienice oraz gotycką katedrę św. Piotra, która ma zdobniczą, złotą mozaikę znajdującą się nad głównym wejściem. Warto zwrócić też uwagę na gotycko-renesansowy kościół Najświętszej Marii Panny.

 

> Sprawdź połączenia lotnicze Brema – Olsztyn-Mazury

 

Miasto przewroźników

Zmierzając dalej, wzdłuż nadbrzeża dojdziemy do miasta Schnoor zwanego często Dzielnicą Powroźników, które powstało w  X wieku. Niegdyś miejsce to było zamieszkałe przez przewroźników, szkutników i innych rzemieślników. Znajdują się tu urokliwe, niewielkie domki z zachowanymi elementami pruskiego muru, w których obecnie znajdują się restauracje, knajpki i sklepiki z pamiątkami. Niezwykle klimatyczne miejsce z wąskimi uliczkami i wspaniałym „klimatem” jest często doceniane przez wielu turystów.

 

Dzielnica ekspresjonistyczna

Dzielnica założona w XX wieku przez Roseliusa. Warto na chwilę się tu zatrzymać aby posłuchać dzwonków umieszczonych na szczycie jednego z czerwonych domów, Carillion z miśnieńskiej porcelany. Obok zauważymy postacie z panteonu żeglarzy, podróżników i lotników.

 

Universum Bremen

Inaczej Centrum Nauki, znajduje się poza miastem ale warto się do niego udać. Swoim kształtem przypomina trochę statek kosmiczny a trochę wieloryba. Obiekt z pewnością spodobać się może osobom kochającym współczesną architekturę.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *