7 ciekawostek o podróży samolotem

Czy wiesz już wszystko na temat podróżowania samolotem? A może jest coś co może Cię zaskoczyć? Sprawdź 7 ciekawostek i przekonaj się czy wszystkie je znasz.

 

1 Co kraj to inne wymogi 

W obrębie państw należących do unii europejskiej wymogi dotyczące przewozu tytoniu, alkoholu, jedzenia roślin są w większości takie same. Jednak poza unią europejską każdy kraj może wprowadzać własne zasady. W zależności od państwa kara za przewożenie ww może być różna, najłagodniejsza to zniszczenie towaru, bardziej restrykcyjna np w krajach muzułmańskich jest bardzo wysoka grzywna. Restrykcyjne przepisy przewożenia przedmiotów mogą też dotyczyć przedmiotów wartościowych takich jak dzieła sztuki przedmioty zabytkowe czy elementy zwierząt np. kość słoniowa.

 

2 Wybierz wygodę

Jeśli nie masz zaplanowanych spotkań biznesowych i możesz wybrać strój w jakim będziesz podróżował to wybierz jak najbardziej wygodny. Im dłuższa podróż tym możesz odczuwać większe skutki nieodpowiednio dobranego stroju. Warto ze sobą zabrać bluzę z kapturem i ciepłe skarpetki (czasem nawet w upalne dni), gdyż w samolocie działa klimatyzacja.

 

3 Tego nie bierz ze sobą

Niezależnie czy bierzesz bagaż podręczny czy rejestrowany w każdej linii lotniczej nie wolno przewozić substancji łatwopalnych takich jak zapalniczki, rozpałki do grilla, petardy itp.
Na pokład samolotu nie należy zabierać przedmiotów ostro zakończonych ze względów bezpieczeństwa takich jak np. nożyczki, korkociągu, śrubokrętów itd.
Kolejne ograniczenia dotyczą płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Muszą być one przewożone w 100 ml pojemnikach i ich łączna pojemność nie może przekraczać 1 litra.

 

4 Pakowanie walizek 

Jeżeli wybierasz się w podróż samolotem to najlepiej przed wylotem sprawdzić jakie wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego obowiązują w danej linii lotniczej. Większość linii pozwala na zabranie ze sobą oprócz bagażu podręcznego dodatkowo mniejszej torby np torby z laptopem czy damskiej torebki.
Ważne jest jak zapakujesz bagaż rejestrowany. Nie należy luźno przyczepiać do niego śpiworu, karimaty czy innych przedmiotów, które będą odstawały. Jeśli śpiwór bądź karimatę chcemy przyczepić oddzielnie to owińmy całość folią strechową, wtedy będziemy mieć pewność, że podczas podróży żaden element się nie zgubi.

> Sprawdź też podróż z bagażem podręcznym.

5 Tryb samolotowy

Pamiętaj aby telefon koniecznie nastawić na tryb samolotowy. Coraz więcej pojawia się informacji, ze telefony komórkowe mogą zakłócać pracę urządzeń na pokładzie. W większości linii obowiązuje zakaz używania telefonów aż do momentu lądowania, jeżeli urządzenie nie posiada trybu samolotowego.
Niektóre linie lotnicze oferują możliwość korzystania z pokładowego Wi-Fi samolotu za dodatkową opłatą.

 

6 Cukierek nie tylko dla dziecka

Sam start jak i lądowanie może być w wielu przypadkach nieprzyjemnym doznaniem, gdyż zmienia się raptownie ciśnienie. Możesz spróbować częściej przełykać ślinę, żuć gumę lub po prostu possać cukierek, który złagodzi objawy zatykania uszu. Jeśli jesteś przeziębiony i masz katar to spróbuj na pół godziny przed startem i lądowaniem zaaplikować sobie krople do nosa.

 

7 Zwiedzanie kabiny pilotów

Najlepiej w trakcie lotu zapytać stewardessę czy będzie możliwość zwiedzenia kabiny pilotów po wylądowaniu samolotu. Jeśli nie będzie opóźnień i załoga będzie dyspozycyjna to jest duża szansa, że kapitan oprowadzi Cię po kabinie. Część linii oferuje nawet programy lojalnościowe dla dzieci, w których za wylatane mile przyznawane są punkty, dzięki którym młody pasażer uprawniony jest do jej obejrzenia.

 

Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *